8 Ciekawych faktów o kajakarstwie, o których możesz nie wiedzieć.

Nawet najbardziej zapaleni kajakarze mogą nie znać tych 8 interesujących faktów na temat ich ulubionego sportu:


1. Nazwa „Kajak” oznacza „łódź myśliwską” ponieważ kajaki oryginalnie zostały wynalezione przez Eskimosów do polowania. Były one wykonane ze skóry foczej lub innej skóry zwierzęcej rozciągniętej na drewnie lub kościach wielorybów. Kajaki są bardzo ciche, dzięki czemu idealnie nadają się do skradania się na ofiarach.
2. Kajakarstwo otrzymało status olimpijski, gdy stało się oficjalnym sportem olimpijskim, wraz z żeglarstwem, na letnich Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie w Niemczech.
3. Kajaki dwuosobowe były używane w specjalnych misjach dostarczania lub zabierania żołnierzy sił specjalnych podczas wojny.
4. Krajem z największą ilością medali olimpijskich w kajakarstwie są Węgry.
5. Rekord świata, w którym najwięcej kajaków razem wzięło udział w spływie kajakowym to 1902 kajaki! Stało się to w roku 2011 w Nowym Jorku.
6. Wraz z rozwojem kajakarstwa pojawiły się różne rodzaje kajaków, w zależności od ich przeznaczenia. Niektóre rodzaje kajaków to: „Usiądź na wierzchu”, jak sama nazwa wskazuje, jest to kajak, w którym kajakarz siedzi na kajaku na otwartej przestrzeni. „Kokpit” to bardziej konwencjonalny kajak, w którym wioślarz siedzi wewnątrz kajaka, a biodra i nogi ma wewnątrz kadłuba.

Osłona przeciwdeszczowa może być również użyta do stworzenia bariery przed rozpryskującą się wodą.

„Nadmuchiwane” to rodzaj kajaku będącego mieszanką kajaku typu otwartego i kokpitowego. Mają otwarty pokład, ale nogi umieszcza się pod jego zasłoniętą częścią. „Tandemy” są wykonywane dla więcej niż jednego osoby. Niektóre tandemy mogą mieć do 3 lub 4 miejsc dla kajakarzy.
7. Rekord świata w zakresie największego spływu z wodospadu w kajaku (189 metrów) utrzymuje od 2009 roku amerykański kajakarz.
8. Pierwszą osobą, która przepłynęła Atlantyk kajakiem, był 29-letni weteran pierwszej wojny światowej. W 1928 r. urodzony w Niemczech kajakarz opuścił Europę i pokonał prawie 9 000 kilometrów, aby dotrzeć do Ameryki Południowej.
Spływanie kajakiem cieszy się coraz większą popularnością, jak wygląda taki spływ można zobaczyć na http://kajaki.swornegacie.biz/. W związku z tym, że grupy nienastawione na zysk, promują sport, uczą początkujących i wzbudzają zainteresowanie, liczba ta z pewnością wzrośnie jeszcze bardziej. Jeśli jesteś zainteresowany tym ekscytującym sportem, zapraszamy na naszą coroczną wyprawę kajakarską!
Spływanie kajakiem to coś, czego każdy musi spróbować przynajmniej raz, a nasza przygoda z kajakarstwem okazała się przez lata bardzo popularna. Co roku zabieramy gości na dwudniową, nocną wycieczkę kajakarską. Polecamy zwiedzenie wybrzeża, gdzie można zobaczyć wodospady, ptaki i piękne krajobrazy. Jest to kajakarstwo więc zatrzymujemy się na biwak na plaży, a następnie na koniec dnia, zapewnimy Ci domowe posiłki i rozrywkę na żywo, abyś mógł cieszyć się wypoczynkiem!

Pokaż komentarze

Brak komentarzy jak dotąd

    Zostaw odpowiedź