Jaka jest różnica pomiędzy puchem a pierzem

W dzisiejszych czasach producenci kołder najczęściej oferują swoje produkty z wypełnieniem z puchu i pierza, ale mało kto tak naprawdę zdaje sobie sprawę w tego jakie są między nimi różnice.

Kołdra puchowa

Puch w chwili obecnej jest zdecydowanie najdelikatniejszym surowcem, które pochodzi z ptactwa wodnego. Producent kołder puchowych opiera się przede wszystkim na puchu z kaczki albo gęsi. Wypełnienie puchowe posiada doskonałe właściwości zapewniające użytkownikom poczucie pełnego komfortu. Poszczególne cząsteczki puchu mają bardzo wiele haczykowatych włókien, które rewelacyjnie absorbują wilgoć i co najważniejsze pozwalają utrzymać optymalne ciepło. Naturalny puch zapewnia doskonałą izolację cieplną i nie trzeba obawiać się przegrzania organizmu. Bardzo dużą zaletą puchu jest także lekkość oraz przewiewność, która odgrywa znaczącą rolę przede wszystkim w upalne dni. Puch gęsi jest wypełnieniem zdecydowanie lepszym niż popularny pierz. Pamiętać należy również i o tym, że im lepszy jakościowo pierz, tym mniej go tak naprawdę potrzebujemy.

 

Kołdry z pierza

Pierze to także surowce, które pochodzą z ptactwa wodnego, ale ich parametry grzewcze są zdecydowanie niższe od powyżej opisanego puchu. Struktura pierza jest zupełnie inna. Przede wszystkim pierz jest zdecydowanie mniej sprężysty od puchu. Pierze są lekko wygięte i idealnie sprawdzą się przede wszystkim jako profesjonalne wypełnienie poduszek, ponieważ zapewniają niemal idealne podparcie dla szyi. Nawet pod bardzo dużym naciskiem pierze starają się odzyskać swój naturalny kształt.

 

Magiczne gęsie pióra

Obecnie najcieplejsze i najlżejsze są gęsie pióra, które przez wielu specjalistów z branży uznawane są również za najbardziej sprężyste. Wypełnienie z gęsich piór potrzebuje mniej wsadu, a co najważniejsze kołdra w dalszym ciągu będzie bardzo ciepła. Kacze pióra są zdecydowanie cięższe, ale ich cena jest o wiele niższa, dlatego też wiele osób decyduje się na ich zakup. Kołdry z wyższej półki, bardzo często kupowane są w Polsce przede wszystkim jako prezent ślubny. Do tradycyjnego użytku wybieramy jednak kołdry puchowe lub półpuchowe.

 

Czyszczenie kołdry puchowej

Kołdry puchowe powinno czyścić się przynajmniej raz na 10 lat. Poduszki warto czyścić co 5 lat, ponieważ głowa zdecydowanie częściej się poci. Jeżeli w poduszce wyczujemy ubite ciężkie grudy, których nie można rozbić to sygnał, że należy udać się do pobliskiego zakładu czyszczącego pierze. Specjalna maszyna rozpulchnia pierze i oddziela od wszelkich trocin (wytartego pierz). Pamiętać należy o tym, że w czasie czyszczenia może pojawić się ubytek pierza od 5% do 30%. Jeżeli będziemy regularnie czyścić pierze, to kołdra może nam posłużyć nawet przez 50 lat.

Pokaż komentarze

Brak komentarzy jak dotąd

    Zostaw odpowiedź