Co to jest i jak działa rekuperacja?

Rekuperacja polega na mechanicznej wymianie powietrza przy wstępnym ogrzewaniu powietrza zasysanego do wnętrza pomieszczenia. Rozwiązanie takie polecane jest zwłaszcza w nowoczesnym budownictwie, w którym coraz większą uwagę przywiązuje się do kwestii energooszczędności powstających budynków?

Dla kogo rekuperacja jest najlepszym rozwiązaniem?

Najlepszym rozwiązaniem jest instalacja rekuperatorów jeszcze na etapie budowania domów. Pozwala to na zaoszczędzenie kosztów późniejszych remontów. Warto pamiętać o tym, że remont istniejącego budynku, w którym chce się założyć rekuperację to dosyć duże wyzwanie zarówno w kwestii logistyki jak i kosztów – remont taki trwa zazwyczaj przynajmniej tydzień. W przypadku zakładania rekuperacji podczas budowy domu, spokojnie można zrezygnować z budowy kominów wentylacyjnych, co pozwala na realne oszczędności w wysokości nawet kilku tysięcy złotych.

Jak działa rekuperacja?

Działanie mechanicznej wentylacji z odzyskiem ciepła oparte jest na dwóch strumieniach powietrza. Wentylatory zamontowane w urządzeniu odpowiedzialne są za zaciąganie i wysysanie powietrza. Kluczową rolę w tym przypadku spełnia wymiennik ciepła. Jest to element, którego efektem działania jest odzyskiwanie części ciepła z zasysanego powietrza z pomieszczeń. W kolejnej fazie rekuperacji, ciepło to jest wykorzystywane do ogrzewania powietrza pozyskanego z zewnątrz budynku, dzięki czemu wtłaczane powietrze posiada taką samą temperaturę jak to, które znajduje się wewnątrz. Dzięki takim rozwiązaniom do minimum jest ograniczona strata ciepła, co pozwala na realne oszczędności przy ogrzewaniu pomieszczeń w sezonie grzewczym.

Inne korzyści płynące z wentylacji mechanicznej

Rekuperacja, oprócz tego, że pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy na ogrzewaniu, to w dodatku posiada również szereg innych zalet. Jedną z nich jest filtracja pozyskiwanego powietrza, dzięki której do pomieszczeń nie dostają się zanieczyszczenia z zewnątrz, takie jak chociażby pyłki roślin, na które sporo osób ma uczulenie. Przy rekuperacji nie jest konieczne stałe wietrzenie pomieszczeń, dzięki czemu ogranicza się także hałas jaki przy otwartych oknach docierał wcześniej do domu. Izolacja taka ma znaczenie zwłaszcza w przypadku, gdy koło domu przebiega ruchliwa ulica.

Pokaż komentarze

Brak komentarzy jak dotąd

    Zostaw odpowiedź